Там трамваї привозили ранок у місто

Витоки рідної вулиці

Сьогодні зненацька прилітає мені від знайомого ось ця світлина. Хоча мав він, за нашими попередніми домовленостями, перебувати в далекій і рідній нашій сільській стороні. Вивчаю фото детальніше. Явно це вулиця якихось міських новобудов. Бо окрім свіжих висоток ще й трамвайні лінії з силовими лініями над рейками висять. Ви ж бачите? Щось начебто вчуваю знайоме у вигині цієї вулиці, котра тільки зароджується, але до кінця не можу збагнути, уяснити: де ж знаходиться ця житлова сторона?

Аж тут прилітає роз’яснення. Мій побратим пише. Це — Київ, 1969 рік. Вулиця Солом’янська, зупинка трамваю Олексіївська…

І справді, точно, це вона. Рання, щойно народжена, як літній огірочок… з колючими пуп’янками по сторонах. На вулиці лише два будинку, а решта — пустка…

І тут я пригадав. Колись із своїм чотирилапим другом породи французького бульдога Арчі ми гуляли у примітній цій стороні, в сквері, що розмістився на вулиці Солом’янській, котрий знаходиться вище 110-го відділення Укрпошти, якраз через дорогу від поліклініки, здається, Четвертої міської лікарні, біля б’ювету з артезіанського забору води. Там до нас на лавчину у тіньок присусідився старшого віку чоловік. І знічев’я повів розмову про те, що він, мовляв, на цьому ось саме місці, де ми тепер охолоджуємось у затінку високих і товстих дерев, колись давно саджав картоплю.

—Усю цю місцину, — розповідав він, — займали заміські городи киян… Влітку тут густо пахтіло коноплею і огірками. Гарно родили гарбузи і буряки… Вирощували люди капусту, кукурудзу. І навіть кавуни та мальони (так колись називали люди дині – О.Г.)

Я слухав це все і, чесно кажучи, не зовсім вірив тому, що чув. Звідси ж до Хрещатика кілометрів два – не більше. Он же скільки ошатних висотних будинків зведено довкруги. Цілий каскад приміщень займають державні архіви. І будинки, будинки. Благословенна міська Солом’янка, що тягнеться аж на Батиєву гору, скочується до Протасового яру, чимчикує до Залізничного масиву, який нависає аж над самим залізничним вокзалом…

А ось ця давня (1969 року) світлина ставить усе на своє місце. Правий був той чоловік, котрий розповідав, що трохи більше за пів століття на місці нинішнього масиву Солом’янки були пустирі і людські городи. Тільки в останніх три-чотири роки тут зросли нові, ущільнені забудови висотками у 28 поверхів. Столичний конгломерат зростає і розширюється шаленими темпами. В ущерб сільській Україні нашій годувальниці… І тому я й не знаю, чи радіти цьому, чи пускати сльозу з пересердя…


Олександр Горобець, письменник.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Сигнал з Америки через пів століття

понеділок, 15 квітень 2024, 17:03

Сокровенне. Я давно-давно, ледве не все доросле, свідоме своє життя чекав цього дня. Бо не буває ж таке: зналися люди, симпатизували одне одному, розвело їх життя — і назавжди. Якщо ми, слава Богу, і живі, і здорові! Сучасне, як я вважаю фото пані Тама...

Кінець жлобству за державний кошт

вівторок, 9 квітень 2024, 7:45

Відверто. Ось і все, можна впевнено вважати 30 березня 2024 року в Україні завершилася ера газетно-паперового буму. Коли газетою, її публікацією, можна було, як недвозначно казали, вбити і людину, і муху. Саме цієї березневої суботи завершився випуск ...